Ha te is szeretnél vért adni és támogatni egy jó ügyet, itt az alkalom, hogy ezt a belváros központi, könnyen megközelíthető bevásárlóközpontjában, a Westendben tedd meg! A Westendben 2021. januártól a Vöröskereszttel együttműködve biztosítunk lehetőséget mindenkinek, aki vért szeretne adományozni, legyen az spontán döntés vagy tudatos jó cselekedet. Fontos számunkra, hogy a bevásárlóközpont előnyös elhelyezkedését a jó ügyek támogatására is felhasználjuk, hiszen nem csak a környező kerületekből, de Budáról és egész Pest megyéből is számos ember jár hozzánk, hogy itt intézze bevásárlását, fontos ügyeit, és nem utolsó sorban a programjait is ide szervezze. Szeretnénk minél szélesebb réteghez elérni és ösztönözni őket, hogy részt vegyenek a Westend jótékonysági programjaiban.
Ezért is született meg a folyamatos együttműködés a Vöröskereszttel is, akiknek térítésmentesen adjuk használatra az üzlethelyiséget az általuk megjelölt időpontokban. Az alábbi cikkünkben olyan gyakran ismételt kérdéseket jártunk körbe, amelyek az első véradásra jelentkezőkben merülhetnek fel a folyamattal kapcsolatban, így könnyen és felkészülten érkezhetnek a Westendbe.
Hol található a Vöröskereszt véradó pontja a Westendben?
A bevásárlóközpontban véradásra az első emeleten, a H&M üzlethelységének közvetlen közelében található Véradó szobában van lehetőség. A Vöröskereszt kihelyezett pontja a Westend térképein is fel van tüntetve, a térkép a honlapon, az applikációban és a belső digitális infopultokon is megtalálható.
Mikor és milyen időpontokban lehet vért adni a Westendben?
A legközelebbi véradás a bevásárlóközpontban:
· 2024. január 2. kedd 13-18 óráig
· 2024. január 3. szerda 13-18 óráig
· 2024. január 10. szerda 12-18 óráig
· 2024. január 31. szerda 12-18 óráig
További véradások időpontjairól és országos helyszíneiről a veradas.hu és az ovsz.hu oldalakon lehet tájékozódni.
A gyorsabb sorra jutás érdekében az adott helyszínekre, így a Westendben kihelyezett véradós pontra is lehetőség van időpontot foglalni ezen a linken.
Kik és milyen gyakran adhatnak vért?
A gyakoriságot illetően a férfiak évente 4-5 alkalommal, a nők maximum 4 alkalommal (menopauza esetén csak orvosi döntés alapján) adhatnak vért. Ha a véradó elérte a rá vonatkozó, évi maximum véradási mennyiséget, legközelebb egy év múlva adhat megint az első alkalomtól számítva. Arra is fontos figyelni, hogy két véradás között minimum 8 hét szünetet kell tartani. Továbbá véradó lehet mindenki, aki:
· egészségesnek érzi magát
· rendelkezik a regisztrációhoz szükséges igazolványokkal, adatokkal
· elmúlt 18 éves, de még nincs 65 éves
· testsúlya meghaladja az 50 kilogrammot
· a tetoválását és a testékszerét (amennyiben van) legalább fél éve szerezte
· a vérnyomásbetegségét kezeli, és a helyszínen mért, pillanatnyi érték jó
· a véradást megelőző orvosi vizsgálaton a vizsgálóorvos döntése alapján adhat vért.
Milyen a kizáró okok merülhetnek fel a véradásnál?
· foghúzás és gyökérkezelés az elmúlt egy hónapban
· antibiotikum kúra (a véradást megelőzően 4 hét szünet tartandó)
· inzulinos cukorbetegség
· terhesség – szülés után egy évig, szoptatás befejezése után minimum fél évig nem lehet vért adni
· herpesz fertőzés után 4 hétig tilos
· tetoválás, piercing, akupunktúra után fél év várakozás szükséges
· kullancscsípés után 6-8 hét várakozás szükséges, mert a tünetek eddig jelentkezhetnek, Lyme-kór (igazolt) esetén végleges véradási eltiltás (jelen állapot szerint)
· egy éven belül, ha maláriaveszélyes területen tartózkodott (ha nem szedett gyógyszert) minimum fél év szünet, malária elleni gyógyszer szedése után orvosi konzultáció, de minimum 3 év várakozás.
Mennyi ideig tart egy véradás?
Abban az esetben, ha minden feltételnek megfelel az önkéntes, a véradás folyamata körülbelül 25 percet vesz igénybe. A donornak a helyszínen nyilatkoznia kell arról, hogy vérét alkalmasnak tartja arra, hogy a segítségre szoruló betegeknél gyógyítás céljából felhasználják. Továbbá hozzájárul ahhoz, hogy adatai a nyilvántartásba kerüljenek, kizárólag donortoborzás céljából. A vérellátó munkatársai a jelentkezőt tájékoztatják a véradás teljes folyamatáról, aminek része egy kérdőív kitöltése is. Ebben olyan kérdések szerepelnek, amelyek a donor életvitelére, betegségeire, gyógyszerszedési szokásaira vonatkoznak. Fontos, hogy a kérdőívet pontosan töltse ki a jelentkező, hiszen vannak olyan gyógyszerkészítmények, amelyek kizárják a véradást.
Előzetesen mi a teendője annak, aki vért szeretni adni?
A véradást megelőzően a jelentkezőknek legalább 1,5–2 liter folyadékot szükséges meginniuk, valamint étkezni is kötelező a folyamat előtt. A levett vérmennyiség 450 ml, ez testünk számára tulajdonképpen tartalék.
A véradásra jelentkezőnek mit kell magával hoznia a véradásra?
A véradáshoz a jelentkezőknek a helyszínen fényképes igazolványt (személyi igazolványt, diákigazolványt, jogosítványt vagy útlevelet), valamint lakcímkártyát és TAJ kártyát szükséges bemutatniuk.
Kikhez jut el az adományozott vér a véradást követően?
Az adományozott vér az Országos Vérellátó Szolgálat rendszerébe kerül, feldolgozás után pedig azokhoz a korházakhoz juttattatják el, ahol szükség van vérellátmányra. Véradással akár három ember élete is megmenthető! Gyakran van olyan eset, amikor a véradó célzottan szeretné egy hozzátartozójának, ismerősének adományozni a vérét, természetesen erre is van lehetőség. A korábbi véradások alkalmával volt olyan eset, amikor egy idősebb úr a feleségével érkezett, hogy vért adjanak az úr beteg édesanyjának. A szándék ellenére a pár nem felelt meg a véradás feltételeinek, azonban két várakozó önkéntes felajánlotta a segítségét, hiszen a vércsoportjuk megegyezett az idős hölgyével. A segítség életmentő volt, a helyszínen az idős pár könnyekkel küszködve hálálta meg a két önkéntes felajánlását.
Mentsd el az eseményt a kedvenceid közé és keresd a kedvezményes kuponokat!
Letöltöm a Westend Appot